METEK TEKNİK BAŞLIK KALİBRASYON MERKEZİ


Parça değişimi de dahil olmak üzere tüm bakım ve onarımda, denge ve uyumun sağlanması, ölçülebilir verilerle temin ve tespit edilmesi, tüm sorunların temelinden giderilmesi demektir.

 PROBLEM 

Başlık içerisindeki tek hareketli bölüm olan rotor.İki ana bölümden oluşur.Bunlar firezi tutan chuck mekanizması ve mili saniyede en az 5 kere dönmesini sağlayan döner sistemdir.Döner sistem, mil üzerine oturtturulmuş ve havayı yakalayan pervaneden oluşur.Mil ise saat yönünde döner ve iki adet hassas rulman ve 0-ringlerle desteklenmiştir.

Sektördeki  senelik tecrübemize dayanarak dental başlıkları tamir edebilmenin, sadece parça değişimiyle yapılamayacağını, ancak ve ancak airetör kartuşunu oluşturan mil, pervane ve rulmanların birbiriyle uyumunun sağlanmasıyla yapılabileceğini savunuyoruz.350000.420000 devir hızı aralığı ile dünya üzerindeki dakikada devir sayısı en yüksek olan bu cihazlarda, oluşabilecek en ufak bir sapma veya balans, airetör başlığının fonksiyonel çalışmasında önemli derecede olumsuz etki etmektedir.

Verileri hatasız elde edebilmek elde edilen sayısal verilerin tecrübemizle yorumlayabilmek sonuç itibariyle en kesin sonucu elde edip zamandan tasarruf sağlayabilmek adına Metek Teknik Türkiye’de emsali bulunmayan balans makinasını teknik servis departmanımız bünyesine katarak, uluslar arası standartlarda referans ve kalibrasyon merkezi seviyesine ulaştırmıştır.

METEKTEKNİK KALİBRASYON MERKEZİNDE HİZMETLERDEN BAZILARI
 

BALANS ALIMI VE GİDERİLMESİ
Dengesiz türbinler başlığın çalışmasını olumsuz etkileyecek prematüre bozulmalara ve ses kirliliğine neden olur.Son teknoloji ve Türkiyede eşi bulunmayan Balans makinesi vasıtasıyla yapılacak olan balans işlemi bu tür problemleri ortadan kaldırır, fabrika çıkışı dengesiz türbinler bile, servisimizde balanssız duruma getirebiliyoruz.

DNL SES ANALİZİ
Bir başlığın performansı sesi ile doğru orantılıdır.Her markanın orijinal verileri ışığında, yapılacak olan ses seviyesi ve frekans aralığı ölçümü aracılığıyla başlığın performans durumunu rahatlıkla  izleyebilir, bu verilerin yardımıyla başlığın orijinal parametrelerine dönmesi sağlanır.

DVL VİBRASYON ANALİZİ
Operasyon sırasında başlığınız çalışmanızı zorlaştoracak şekilde titreşim yaratıyorsa, bu durum başlığınızda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu göstermektedir.Yapılacak analizin verdiği sonuçların değerine göre sorunun hangi bölgede olduğu rahatlıkla anlaşabilir.

FREZ TUTMA MEKANİZMASI TESTİ
Özelikle push buton sistemlerde frezi tutan chuck mekanizması zamanla aşınmaya uğrayabilir.Utochuck sisteminin frezi tutma gücü standart olarak kg veya 15lb değerinde olmalıdır.Servisimize gelen başlıkların frez tutma mekanizması güç kontrolü özel düzeneklerle ölçülür, değerin standart altı olup olmadığı kontrol edilir.İlave olarak frezin tam döngüsü sırasında herhangi bir sapma olup olmadığı kontrol edilir.Frez de meydana gelmiş sapmalar airator başlığında vibrasyon değerlerini yükseltir.

RULMAN DEĞİŞİMİ VE KULLANIM TARZI
Dental rulmanlar ortalama 350000.devir yaptığı için rulman sınıfları içinde farklı bir yere sahiptir.Eğer ki tamire gelen başlığınız için rulman değişimi gerekiyorsa sizin airator başlığını kullanma şeklinize göre rulman değişimi yapılır.

Rulmanlar, içindeki bilyelere göre , bilyelerin üzerinde döndüğü kafes ve yatağa göre yağlanma alışkanlığına ve ısınma katsayılarına göre farklılıklar gösterir.Mesela çok yoğun çalışıyorsanız başlık fazlaca sterilizasyona maruz kalıyorsa size ısınma katsayısı en yüksek ısıya en dayanıklı rulman çeşidini kullanmanızı öneririz.Sizin kullanım şeklinize göre değişimi yapılmış bir rulmanın ömrü bilinçsizce yapılmış bir rulmanın ömründen kat kat daha uzundur.Bahsettiğimiz analizler ve işlemler ürün teknik servisimize geldiğinde ve tamir sürecinin bitiminde olmak üzere yapılır.

Tüm Türkiye’ye hizmet verebilmenin beraberinde getirdiği sorumluluk bilinciyle teknik servis departmanımıza arıza kaydı yaptırdığınız gün içersinde başlığınızı ofisinizden aldırtıyor sizi maliyet ve yapılacak işlem hakkında bilgilendiriyor, onayınız olmadan herhangi bir işlem yapmıyor, onaylarsanız aynıgün içerisinde  tarafınıza gönderiyoruz.